Jak se dostat na vysokou školu


Studium na vysoké škole je bezesporu prestižní záležitostí a ne každému se toto poštěstí. Prvním kritériem, které musíte splnit, aby vůbec bylo možno podat přihlášku ke studiu na vysoké škole je úspěšné dokončení střední školy zakončené maturitní zkouškou.
 
Přihlášky na vysoké školy se podávají obvykle začátkem roku(i později), termíny přijímacích řízení na jednotlivých soukromých vysokých školách naleznete například ZDE.
 
Nezapomeňte, že termín přijímacího řízení není to samé co termín podání přihlášky. V dnešní době se dá přihláška ke studiu podat dvěma obvyklými způsoby. Elektronicky(bývá levnější) nebo poštou. Termíny podání přihlášek naleznete v profilech jednotlivých vysokých škol na těchto stránkách, seznam škol podporujících elektronické přihlášky naleznete ZDE.
 
Po podání přihlášky ke studiu budete pozváni vysokou školou na přijímací řízení. Zkontrolujte si pečlivě, čeho se bude přijímací řízení týkat. Ne vždy bude slovo angličtina v kritériích znamenat to samé. Bude ústní, písemná nebo dokonce obojí.
 
Po vykonání přijímacího řízení trvá nějaký čas než se dozvíte, zda jste při přijímacím řízení obstáli či nikoli. Na některých školách se verdikt dozvíte ještě týž den, jinde si počkáte dnů hned několik. Pokud obstojíte, budete školou pozváni na slavnostní imatrikulaci a složení akademického slibu.
 
Po absolvování těchto procedur budete už jen krůček od toho stát se plnohodnotným vysokoškolským studentem. Tím krůčkem je provést zápis ke studiu na daný akademický rok. Po provedení zápisu již určitě budete vědět, který den se máte dostavit na první vysokoškolskou výuku.
 
Nezapomeňte, že studium vysoké školy je něčím, co Vás bude provázet celý život. Zážitky a vědomosti, ze kterých budete moci čerpat. Při úspěšném dokončení školy to zase bude vysokoškolský titul, který Vám leckde otevře jinak zamčené dveře. Přátelé, které během studií získáte a na které se budete moci spolehnout.
 
Proto v žádném případě nesmíte výběr vysoké školy zanedbat. Pečlivě zvažte zaměření školy i obor studia, který chcete studovat. Nejde zde totiž jen o prestiž, ale i o to aby vás studium, které rozhodně nebude lehké bavilo. Na tomto místě si můžete vyhledat vysoké školy podle kritérií, které Vás zajímají. Pokud vašim požadavkům bude vyhovovat více vysokých škol, můžete využít nástroje pro srovnání vysokých škol.
 
Věříme, že si po pečlivém prostudování těchto informací vyberete správnou vysokou školu, takovou která Vás bude bavit, takovou která Vás toho spoustu naučí a hlavně takovou, na kterou budete moci ještě dlouho po ukončení studia vzpomínat.